Druk 3D polega na wytwarzaniu różnego rodzaju elementów za pomocą tzw. metody przyrostowej. Dzięki niej trójwymiarowy model powstaje poprzez utwardzanie warstwowo nakładanego materiału. W praktyce w zależności od materiału, z jakiego mają powstawać elementy, wykorzystuje się różne techniki drukowania takie jak np. DMP, SLM,  SLS , SLA czy CJP. Ich zastosowanie znacznie przyspiesza produkcję oraz obniża koszty prototypowania. Tym samym w dużo krótszym czasie niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod produkcji można uzyskać określony produkt. Trójwymiarowe projekty CAD mogą dotyczyć zarówno materiałów wytwarzanych z tworzyw sztucznych, jak i tych powstających z metalu. W przypadku tego drugiego surowca wykorzystuje się technologię DMP – Direct Metal Printing.

Druk 3D w metalu – jak to działa?

Technologia Direct Metal Printing polega na spiekaniu sproszkowanych stopów metali takich jak np. tytan, stal nierdzewna 316L, aluminium czy stal narzędziowa za pomocą wiązki laserowej wytwarzanej przez specjalistyczne drukarki. Na początek procesu z komory zostaje opróżnione powietrze, a całe wnętrze zostaje wypełnione gazem ochronnym (Argon). Następnie rozprowadzana jest cienka warstwa sproszkowanego metalu, na którą zostaje skierowana wiązka laserowa. Pod wpływem jej działania oraz odpowiednich parametrów do każdego stopu materiał zaczyna się topić. Czynność ta będzie powtarzana wielokrotnie aż do uzyskania pełnego, zaprojektowanego wcześniej modelu. Po skończeniu pracy przez drukarkę należy zaczekać, aż stworzony model wystygnie. Później gotowy trójwymiarowy prototyp najczęściej trzeba odciąć od płyty.

W dalszej kolejności dodatkowo trzeba jeszcze usunąć ewentualne elementy podporowe, które w procesie produkcji pełniły funkcję stabilizatorów i utrzymywały model w jednym miejscu na platformie roboczej, jednocześnie odprowadzając nadmiar ciepła powstały podczas spiekania. W ten sposób wyprodukowane z największą precyzją elementy mają takie same parametry, jak te stworzone przy wykorzystaniu tradycyjnych metod obróbki metalu. Ich produkcja jest jednak znacznie szybsza, przy jednocześnie takiej samej gwarancji otrzymania równie trwałych i odpornych na zniszczenia modeli. Korzystanie z najnowocześniejszych technologii pozwala więc na stworzenie w pełni funkcjonalnych modeli, które mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłowych, a odpowiednia optymalizacja pod druk znacznie przyśpiesza proces wytwarzania.

Do czego wykorzystuje się trójwymiarowe modele metalowe?

Metoda Direct Metal Printing wykorzystywana jest do wytwarzania modeli znajdujących zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu m.in. lotniczego, narzędziowego, maszynowego i zbrojeniowego. Druk 3D w metalu sprawdza się także przy tworzeniu różnego rodzaju radiatorów , płytek konformalnych czy zaworowych oraz części zamiennych o różnych kształtach i wymiarach. Z powodzeniem można go również wykorzystywać w stomatologii i medycynie. Ponadto w naszej ofercie istnieje możliwość stworzenia pojedynczych, trójwymiarowych egzemplarzy na potrzeby indywidualnych klientów komercyjnych. Taka produkcja jednostkowa jest doskonałą opcją dla tych, którym zależy na skonstruowaniu jednego bądź kilku prototypów 3D znajdujących innowacyjne zastosowania.

Poprzedni post Następny post