Blog

Czy druk 3D może odbywać się w kolorach?

Wydruki 3d kojarzą się z elementami wykonanymi w całości z jednego materiału, a więc i w jednym kolorze. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Istnieje technologia druku 3d, która pozwala na drukowanie w kolorze. Jest nią ColorJet Printing. Metoda ta jest szybka i niedroga, za to daje szanse na uzyskanie wiernego odzwierciedlenia koloru i kształtu.

Czytaj więcej

Jakie elementy przestrzenne można uzyskać dzięki drukowi 3D?

Jedną z najistotniejszych zalet druku 3D jest możliwość tworzenia pojedynczych egzemplarzy produktów. Z tego powodu technologia ta jest bardzo często używana w prototypowaniu. Dzięki temu, że wydruki można wykonywać z różnorodnych materiałów, druk 3d wykorzystywany jest w bardzo wielu branżach. 

Czytaj więcej

Szybkie prototypowanie krok po kroku

Szybkie prototypowanie nazywane także Rapid Prototyping to grupa technik, które stosuje się do wykonywania produktów w stosunkowo krótkim czasie. Wykorzystuje się do tego celu metody polegające na stopniowym nakładaniu kolejnych warstw materiału. Zależnie od techniki, warstwy mogą być stapiane, spiekane, utwardzane czy klejone. Wielką zaletą technologii 3D jest możliwość zrobienia nawet jednej sztuki danego modelu niskim kosztem.

Czytaj więcej

Jak powstaje druk 3D metodą przyrostową?

Druk 3D polega na wytwarzaniu wyrobów metodą przyrostową. Technologia ta jest przeciwieństwem usuwania materiału z bloku w celu stworzenia pożądanego kształtu, jak ma to miejsce np. we frezowaniu CNC. W druku 3D kolejne warstwy są nadbudowywane. Wydruki powstają w ten sposób niezależnie od tego, z jakiego materiału powstają.

Czytaj więcej

Która technologia druku 3D jest najlepsza?

Druk 3D jest technologią szybkiego prototypowania metodą przyrostową. Istnieją różne rodzaje druku 3D. Wydruki można wykonywać z materiałów takich jak metal, gips, nylon czy żywica. Ze względu na zupełnie inne właściwości każdego z tych materiałów, nadają się one do różnych celów. Nie da się określić, która metoda druku 3D jest najlepsza, ponieważ każda sprawdzi się do innych zastosowań.

Czytaj więcej