Blog

Zastosowanie druku 3D w architekturze i budownictwie

Druk 3D zyskuje coraz większą popularność w różnych dziedzinach, w tym także w architekturze i budownictwie. Ta innowacyjna technologia pozwala na szybsze i tańsze realizowanie projektów, dając jednocześnie większe możliwości artystyczne oraz konstrukcyjne. W Polsce również coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z druku 3D w swoich przedsięwzięciach, co może przynieść wiele korzyści.

Czytaj więcej

Druk 3D – główne perspektywy i zagrożenia

Wielu ludziom technologia druku 3D kojarzy się z nowoczesną przyszłością i nie wiążą jej z czymś, co jest obecne w aktualnym życiu współczesnych osób. Nic bardziej mylnego, ponieważ już druk przestrzenny nieustannie zdobywa popularność. Oczywiście nie tylko wśród osób prywatnych, ale przede wszystkim w zastosowaniu przemysłowym. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać jakie zagrożenia, ale też perspektywy niesie ze sobą ta technika.

Czytaj więcej

Czy druk 3D może odbywać się w kolorach?

Wydruki 3d kojarzą się z elementami wykonanymi w całości z jednego materiału, a więc i w jednym kolorze. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Istnieje technologia druku 3d, która pozwala na drukowanie w kolorze. Jest nią ColorJet Printing. Metoda ta jest szybka i niedroga, za to daje szanse na uzyskanie wiernego odzwierciedlenia koloru i kształtu.

Czytaj więcej

Jakie elementy przestrzenne można uzyskać dzięki drukowi 3D?

Jedną z najistotniejszych zalet druku 3D jest możliwość tworzenia pojedynczych egzemplarzy produktów. Z tego powodu technologia ta jest bardzo często używana w prototypowaniu. Dzięki temu, że wydruki można wykonywać z różnorodnych materiałów, druk 3d wykorzystywany jest w bardzo wielu branżach. 

Czytaj więcej

Szybkie prototypowanie krok po kroku

Szybkie prototypowanie nazywane także Rapid Prototyping to grupa technik, które stosuje się do wykonywania produktów w stosunkowo krótkim czasie. Wykorzystuje się do tego celu metody polegające na stopniowym nakładaniu kolejnych warstw materiału. Zależnie od techniki, warstwy mogą być stapiane, spiekane, utwardzane czy klejone. Wielką zaletą technologii 3D jest możliwość zrobienia nawet jednej sztuki danego modelu niskim kosztem.

Czytaj więcej