Druk 3D jest technologią szybkiego prototypowania metodą przyrostową. Istnieją różne rodzaje druku 3D. Wydruki można wykonywać z materiałów takich jak metal, gips, nylon czy żywica. Ze względu na zupełnie inne właściwości każdego z tych materiałów, nadają się one do różnych celów. Nie da się określić, która metoda druku 3D jest najlepsza, ponieważ każda sprawdzi się do innych zastosowań.

Technologie druku 3D do zadań specjalnych

Metodą druku 3D sprawdzającą się do wykorzystywania w przemyśle maszynowym, zbrojeniowym, narzędziowym czy lotniczym jest druk DMP, czyli druk części metalowych. W tej technice dochodzi do przetapiania sproszkowanych metali przy użyciu lasera. Wydruki powstają ze sproszkowanego stopu np. stali nierdzewnej, aluminium, czy tytanu.
Przedmioty wydrukowane w ten sposób są bardzo wytrzymałe.
Kolejną technologią, która pozwala na zastosowanie wydrukowanych przedmiotów w wyjątkowych warunkach, jest druk przy użyciu wiązki UV, czyli Stereolitografia. Jest to najstarsza metoda druku, jednak nadal jest szeroko wykorzystywana. Metoda ta daje możliwość wykonywania druków przezroczystych. Wydruki wykonane tą metodą wykorzystuje się w medycynie, stomatologii, elektronice czy motoryzacji.

Technologie druku wykorzystywane w projektowaniu

Technologią dającą możliwość wykonywania druków 3D w kolorach, jest ColorJet Printing. Doskonale sprawdza się do tworzenia modeli gipsowych. Technologia ta umożliwia precyzyjne odwzorowanie kształtu i koloru. Na modele wykonane w tej technice można nanosić nadruki. Ten sposób wytwarzania wydruków wykorzystywany jest do robienia modeli architektonicznych, edukacyjnych czy designerskich.
Technologią, która daje możliwość drukowania przedmiotów o bardzo dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne i działanie temperatur, jest druk metodą proszkową. Dodatkowo wydruki te cechują się wysokim stopniem szczegółowości. W technologii tej drukuje się przy użyciu polimerów. Druk metodą proszkową wykorzystywany jest w wielu branżach, m.in. w elektronice, designie, motoryzacji czy przemyśle maszynowym.

 

Previous Post