Wydruki 3d kojarzą się z elementami wykonanymi w całości z jednego materiału, a więc i w jednym kolorze. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Istnieje technologia druku 3d, która pozwala na drukowanie w kolorze. Jest nią ColorJet Printing. Metoda ta jest szybka i niedroga, za to daje szanse na uzyskanie wiernego odzwierciedlenia koloru i kształtu.

Na czym polega metoda druku ColorJet Printing?

Tworzenie modeli w technologii ColorJet Printing polega na zespajaniu proszku na bazie gipsu przy pomocy cieczy zespalającej. Lepiszcze to dozowane jest głowicą drukującą, która przypomina głowicę drukarek atramentowych. Budowa modeli przebiega kilkuetapowo. Na początku oprogramowanie importuje plik, po czym dzieli go na cienkie warstwy. Następnie przesyła je do drukarki 3d, która tworzy fizyczny model, nakładając i zespajając kolejne warstwy jedna po drugiej. Drukowanie przebiega dość szybko, zależnie od rodzaju drukarki, drukowane jest od 2 do 4 cm wysokości modelu podczas godziny. W technologii tej nie tworzą się podpory, nawet gdy modele są skomplikowane.

ColorJet Printing to jedyna technologia, która umożliwia druk 3d w kolorach.

Jakie kolory można uzyskać w druku CJP?

ColorJet Printing oferuje możliwość drukowania w 3d w kolorystyce CMYK, czyli w takich samych barwach, jakie obsługują drukarki atramentowe przeznaczone do drukowania na papierze. CMYK to 4 barwy bazowe: cyjan, magenta, yellow i black. Ich połączenie daje możliwość uzyskania dowolnego koloru. Dzięki temu w procesie drukowania powstają kolorowe modele.

Istnieje także możliwość nadrukowania na nie zdjęć czy grafik, np. logotypu firmy.

Lepiszcze, które używane jest podczas drukowania, może być bezbarwne lub kolorowe.

Modele dla uwydatnienia kolorów można pokryć żywicą epoksydową.

Poprzedni post Następny post