Jedną z najistotniejszych zalet druku 3D jest możliwość tworzenia pojedynczych egzemplarzy produktów. Z tego powodu technologia ta jest bardzo często używana w prototypowaniu. Dzięki temu, że wydruki można wykonywać z różnorodnych materiałów, druk 3d wykorzystywany jest w bardzo wielu branżach. 

Drukowanie 3d metalu

Jednym z materiałów, które wykorzystuje się w druku 3D, jest metal. Używa się do tego proszek z aluminium, stali nierdzewnej i narzędziowej oraz tytanu. Drukowanie 3d z metalu opłacalne jest wszędzie tam, gdzie przedmiot, który ma zostać uzyskany, jest bardzo skomplikowany, mały, z pustymi ściankami. Ma sens również w przypadku produkcji pojedynczych elementów.

Przykładami przedmiotów, które drukuje się z metalu, są: płytki konformalne, radiatory, płytki zaworowe, elementy maszyn, narzędzia, uchwyty na kable, kanały wentylacyjne, elementy aut.

Druk 3D części metalowych wykorzystywany jest również do tworzenia dużych przedmiotów, np. całych samochodów. Takie auto wydrukowane w 3d powstało w Kanadzie.

Zastosowanie druku 3d w medycynie i budownictwie

Druki 3d można wykonać również z żywicy, wosku, plastiku czy gipsu. Przedmioty te w zależności od wybranego materiału mogą być elastyczne, bardzo wytrzymałe czy przezroczyste.

Z tego powodu wykorzystywane są m.in. w medycynie. Tworzone są np. realistyczne modele anatomiczne służące do nauki i planowania operacji. Wydruki tworzone są na podstawie skanów USG lub RTG. Dzięki nim możliwe jest znaczne skrócenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie operacji. Druk 3d w medycynie używa się także do tworzenia implantów czy instrumentów operacyjnych.

Wydruki chętnie wykorzystywane są również w budownictwie. Tworzy się za ich pomocą makiety domów i mieszkań oraz elementy architektoniczne, a nawet całe domy.

Poprzedni post Następny post