Druk 3D jest nowoczesnym sposobem produkowania elementów o dowolnych kształtach. Do ich tworzenia wykorzystywane są różne materiały, takie jak metal, gips, polimery i żywica. Druk 3D polega na dodawaniu materiału warstwa po warstwie. Dzięki temu w odróżnieniu od innych technologii wytwarzania przedmiotów nie ma strat materiału. Projektowanie 3D wykorzystywane jest w wielu gałęziach gospodarki.

Projektowanie 3D w motoryzacji i kolejnictwie

Druk 3D umożliwia wykonanie nawet jednej sztuki danego przedmiotu. Jednocześnie wydruki są bardzo wytrzymałe i nadają się do wielu zastosowań. Z tego powodu projektowanie 3D stało się ważną częścią przemysłu kolejowego oraz motoryzacyjnego.
W kolejnictwie technologię 3D wykorzystuje się do tworzenia części do wyposażenia wnętrz pociągów. Przykładem takich elementów są kanały powietrzne, podłokietniki, uchwyty dla pasażerów czy stoliki.
W motoryzacji druk 3D jest doceniany ze względu na zmniejszenie czasu wytwarzania elementów aut. Poza tym drukowane elementy są lekkie, a zarazem wytrzymałe. Druk 3D wykorzystywany jest do tworzenia prototypów, narzędzi montażowych, a nawet części samochodowych. Drukarki 3D umożliwiają wykonanie przedmiotów, które są na tyle złożone, że niemożliwe jest stworzenie ich innymi metodami.

Jak wykorzystuje się technologię 3D w przemyśle budowlanym?

W architekturze projekty 3D wykorzystywane są do projektowania budynków i tworzenia wizualizacji mieszkań. Z kolei druk 3D w kolorach najczęściej używany jest do tworzenia makiet architektonicznych. Przez długi czas makiety były wykonywane ręcznie, co zabierało mnóstwo czasu, przez co było dość kosztowne. Przy użyciu drukarek 3D wykonuje się modele domów i mieszkań, a także rzuty kondygnacji. Technologia ta umożliwia bardzo dokładne odwzorowanie projektu.
Za pomocą technologii 3D wykonywane są też elementy architektoniczne, a nawet całe budynki. W Chinach powstało osiedle drukowanych domów. W niektórych inwestycjach wydrukowanie elementów okazuje się tańsze niż stworzenie np. odlewów.
Wykonywane są także drukowane meble.

 

Previous Post Next Post