Blog

Proszki metali i ich wykorzystanie w druku 3D

Druk 3D staje się coraz popularniejszy. Tworzenie trójwymiarowych obiektów przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu i oprogramowania komputerowego umożliwia wytwarzanie przedmiotów o różnych kształtach i wielkościach. Zastosowanie tej techniki obniża koszty produkcji jednostkowej obiektów ze względu na to, że wyklucza konieczność otwierania kosztownych linii produkcyjnych. Ponadto pozwala na stworzenie precyzyjnego elementu, który przy stosunkowo niskim nakładzie finansowym może być udoskonalany według zaleceń klienta. W druku 3D wykorzystuje się metodę przyrostową, która bazuje na tworzeniu elementów z proszków metali. Sprawdź, w jaki sposób drukuje się trójwymiarowe modele metalowe przy wykorzystaniu tego materiału.

Czytaj więcej

Wytwarzanie modeli 3D w teorii i praktyce

Nowoczesne technologie umożliwiają wytwarzanie trójwymiarowych modeli w oparciu o odpowiednie oprogramowania komputerowe, na podstawie których drukowane są poszczególne elementy. Taka technika określana jest mianem projektowania przestrzennego. Cały proces modelowania rozpoczyna się od przygotowania projektu dokładnie oddającego parametry pożądanej figury. Odpowiedni projekt jest gwarancją uzyskania produktu, który będzie spełniał określone standardy oraz nie będzie różnił się od swojego pierwowzoru. Ważne jest to, by gotowy model mógł być w pełni wykorzystany do określonych wcześniej celów. Po skonstruowaniu prototypu w dalszej kolejności istotne znaczenie ma dobór materiałów oraz drukarki. Jak taki proces wygląda w praktyce? Przekonaj się, czytając poniższy artykuł.

Czytaj więcej

Jak powstaje druk 3D w metalu?

Druk 3D polega na wytwarzaniu różnego rodzaju elementów za pomocą tzw. metody przyrostowej. Dzięki niej trójwymiarowy model powstaje poprzez utwardzanie warstwowo nakładanego materiału. W praktyce w zależności od materiału, z jakiego mają powstawać elementy, wykorzystuje się różne techniki drukowania takie jak np. DMP, SLM,  SLS , SLA czy CJP. Ich zastosowanie znacznie przyspiesza produkcję oraz obniża koszty prototypowania. Tym samym w dużo krótszym czasie niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod produkcji można uzyskać określony produkt. Trójwymiarowe projekty CAD mogą dotyczyć zarówno materiałów wytwarzanych z tworzyw sztucznych, jak i tych powstających z metalu. W przypadku tego drugiego surowca wykorzystuje się technologię DMP – Direct Metal Printing.

Czytaj więcej

Na czym polega druk 3D?

Druk przestrzenny staje się coraz bardziej popularny, znajdując zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Drukarki 3D są w stanie drukować przedmioty z różnych materiałów. Pomaga to inżynierom i projektantom tworzyć prototypy. Drukują też wiele produktów, takich jak figury, przedmioty codziennego użytku czy biżuterię. Dzięki drukowi 3D powstają również domy, a nawet mosty. Oprócz tego wydrukować można różnego rodzaju części, podzespoły i formy do wykonania właściwych elementów. Możliwości druku przestrzennego są naprawdę ogromne, dlatego warto dowiedzieć się, na czym on polega. 

Czytaj więcej